Mediantrop broj 13
Kao uvodna reč - 2 -
Zorica Jevremovic MuniticRankove zagrebačke godine“, nova rubrika „Mediantropa“, donosi tekst dvadesetogodišnjeg Ranka Munitića o gostovanju beogradskog filmskog preduzeća „Morava film“ u Zagrebu 1963. godine. Ovaj prvi Rankov tekst u zagrebačkom časopisu „Kritika“ otvorio je put za njegova kasnija istraživanja fenomena jugoslovenske kinematografije koje će objavljivati u narednim brojevima „Kritike“.
Sadržaj drugog broja
- 1. Kao uvodna reč br.2
- 2. Ranko Munitić – „Šutnja nije zlato"
- 3. Zorica Jevremović - "Večiti mladić, Puriša."
- 4. Milena Dragićević Šešić - "Susreti sa izuzetnim ženama"
- 5. Biserka Rajčić – "Melanholija"
- 6. Milomir Mikan Marinović – "Čekajući Žorža Meljesa"
- 7. Selman Trtovac – "Treći Beograd"
- 8. Ivana Kronja – "Telo i duša"
- 9. Žika Tamburić - "Krugovi na vodi"
- 10. Olivera Janković – "Radovi sa vezom Mire Brtke"
- 11. Branko Vučićević - "O Klipu"
- 12. Dragan Jovićević - "U pornografisanom društvu"
- 13. Stanko Crnobrnja – "Dimitrije, sine Mitre, ili šta Srbe vuče pod zemlju?"
- 14. Zoran Janković - "Po svaku cenu – slučaj"
- 15. Banimir Stojkovic – "Pouzdan vodič kroz vrt sa stazama koje se račvaju"
- 16. Snježana Banović - "Šest vrućih hrvatsko-srpskih rana traži svoja rješenja"
- 17. Aleksandra Sekulić & Saša Ilić - "Zimska prepiska"
- 18. Miodrag Mića Stojanović - "Pismo uredništvu Mediantropa"
Šutnja nije zlato
RANKOVE ZAGREBAČKE ŠEZDESETE
Rankove zagrebačke šezdesete
Povodom jubilarnog festivala filmova s repertoara beogradskog poduzeća za otkup i distribuciju filmova „Morava filma" u Zagrebu.
U nas se mnogo govori i raspravlja o javnom i kulturnom životu, mnogo se polaže na njegov kvalitet i fizionomiju, traže se novi i provjeravaju stari zahvati za njegovo obogaćivanje i upotpunjavanje.
Ipak još mnogi faktori čekaju da im se u tim relacijama odredi pravi smisao i nađe adekvatno mjesto koje zaslužuju. Ima neispitanih mogućnosti koje često mimoilazimo, ili nismo svjesni svega što one kriju u sebi. To se u prvom redu odnosi na distributerska poduzeća, na ulogu koju ona igraju u našoj duhovnoj nadgradnji, odnosno na ulogu koju bi trebalo da odigraju.
Večiti mladić, Puriša
Puriša ĐorđevićPuriša ĐorđevićNa jednoj koverti u kojoj su bili CD-i na kome su bili presnimljeni Purišini filmovi pisano je uglu, na tamnoj, smeđoj koverti – „ukus trešanja". Dobila sam ovu kovertu da se podsetim kako su to Ranko i on razgovarali o njegovim kratkometražnim i igranim filmovima, i pogledam opet skoro sve Purišine filmove. Očito je Puriša ispisao „ukus trešanja"... kao odrednicu za razumevanje njegovog opusa. Kakva odrednica, takva i osoba koja određuje šta se to krije zajedničko u svim njegovim filmovima.
Susreti sa izuzetnim ženama
Dr Milena Dragičević Šešić(Delhi, Čenaj, Pondičari, Aurovil, Kančipuram, Bangalor, Hegodu, Bombaj)
Četvrtak, 31. decembar 2009.
Sve do juče i Ivko i ja radili smo intenzivno – tako da je danas i vreme za pakovanje i za putovanje. Odvajam tekstove koji su mi neophodni, Time out iz Bombaja (Mumbai) koji mi je dao Zoran Džunić, moj nekadašnji student sa UNESKO Master programa kulturne politike i menadžmenta, a inače arhitekta koji je veliki deo svoje profesionalne karijere proveo upravo u Bombaju. Igrom slučaja upravo taj broj
Melanholija
BariliNa pisanje ovog teksta naveo me je tekst Zorice Jevremovic „Kao zaspala među leptirima" objavljen u elektronskom časopisu Mediantrop (decembar 2012, br 1), glasilu Centra za medije Ranko Munitić. U njemu ona analizira sliku Milene Pavlović Barili "Melanholija", nastalu 1938, mada u knjizi Miodraga B. Protića Milena Pavlović-Barilli. Život i delo (Beograd, Prosveta, 1966.- Monografije srpskih slikara) iza godine nastanka slike stoji znak pitanja.
Čekajući Žorža Meljesa

Treći Beograd
Selman TrtovacTREĆI BEOGRAD KAO FIZIČKI PROSTOR UMETNOSTI
U objašnjenju Trećeg Beograda kao mikroutopijskog prostora umetnosti, potrebno je, najpre, navesti šta sve Treći Beograd predstavlja:
• Treći Beograd je umetnički rad!
• Treći Beograd je svojevrsna umetnička zadruga, umetnika udruženih po modelu poljoprivredne zadruge. U pitanju je svojevrsni oblik samoorganizacije vizuelnih umetnika.
• Treći Beograd je jedno novo umetničko mesto, zgrada, galerija, rezidencijalni prostor za umetnike, studio...
• Treći Beograd je mikroutopija.
Telo i duša
18. Festival autorskog filma, 28.11 – 5. 12. 2012., Beograd
Loran u svakom slučaju
Loran u svakom slučaju (Kanada/Francuska, 2012, Kvir palma, Kan 2012, najbolji kanadski igrani film, Toronto 2012) ,,čuda od deteta'' Ksavijea Dolana (Xavier Dolan), mladog reditelja rođenog 1989. g. (!), poznatog po inovativnim omladinskim dramama kvir-senzibiliteta sa neuobičajenim zapletom (Ubio sam majku, 2009) i vizuelno prefinjenim stilom (Izgubljene ljubavi, 2010), jeste ostvarenje velikog zamaha, porodična melodrama koja se odvija tokom petnaest godina, u filmskom vremenu od 2 sata i 48 minuta. Uprkos pogrešnim navodima na internetu i u nekim medijima, glavni junak Loran (samouvereni Melvil Poupaud), koji je transrodna osoba, živi sa svojom verenicom imena Frederika i nadimka Fred (Suzanne Clément), i tokom filma ne izvršava operaciju promene pola, makar ne eksplicitno.
Krugovi na vodi
Devedesete(Devedesete, Wostok i Grabowski)
U knjizi Devedesete ("Omnibus", Beograd, 2012.) sakupljene su neke grafičke priče Wostoka i Grabowskog (W&G) nastale u devedesetim godinama prošlog veka.
Wostok je jednom prilikom rekao da namerava da napiše i pojasni šta je ko od njih dvojice autora crtao ili pisao u ovim pričama, ali možda nam to i nije potrebno.