Mediantrop broj 13
Ikone Bokokotorske slikarske škole
PREZENTACIJA
oko 600 ikona snimljenih od na 80. lokacija u Srbiji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj.U jesen 2004. godine autor provodi sa suprugom nedelju dana u Kotoru i zajedno obilaze nekoliko crkava sa freskama i ikonama predaka. Pomišlja da bi se mogla napraviti prava i celovita dokumentacija: novi digitalni aparati, crkve uglavnom male, skele nepotrebne, dovoljno njih dvojica, šurak, profesionalni fotograf sa kompletnom opremom, autom i agregatom i autor sa katalogozima, dokumentacijom, blagoslovima, dozvolama, autokartama, adresama, brojevima telefona...Osnova potrage za ikonama i freskama bio je obiman katalog profesora Rajka Vujičića. Na početku je delovalo lako, kasnije se ispostavilo da je najteže dobiti dozvole za snimanje a trebalo je mesecima raditi na kompjuterskoj obradi snimljenog materijala i urediti legende. Počelo je sa najmnogobrojnijom zbirkom na jednom mestu u Narodnom muzeju u Beogradu a onda putovanja, devetogodišnja ekspedicija. Posle velikog puta lepo je doći do cilja. Autor će probati da napravi opšti katalog sa svim poznatim ikonama i freskama. Nastavlja se...
Fotografije: Aleksandar Milosavljević i Aleksandar Rafajlović
Obrada fotografija i legende: Aleksandar Rafajlović
Saradnica na obradi fotografija: Vesna Rafajlović
Video prezentacija: Nikola Rafajlović
Muzika: Džoselin Puk
Trajanje: 46 minuta
2015.
EKSPEDICIJA
255 fotografija sa 16 putovanja na kojima se snimila dokumentacija o freskama i ikonama najdugovečnije porodične slikarske radionice u Evropi: rodonačelnika Dimitrija daskala, četvorice njegovih sinova: Gavrila, Danila, Đorđa i Rafaila koji se po njemu prezivaju Dimitrijevići, Maksima Tujkovića, Rafailovih sinova Petra i Vasilija Rafailovića koji nose prezime po ocu da bi ga zadržale naredne generacije, Vasilijevih sinova Đorđa i Hristofora i Hristoforovih sinova Jovana i Iva. Živeli su u Risnu od kraja 17. veka i ceo 18. vek da bi se preselili u Grbalj gde su živeli i radili u 19. veku. O životima slikara gotovo da nema nikakvih podataka. Retki zapisi na freskama i ikonama, mletački katastar Risna iz 1704. godine, nekoliko uzgredih informacija, spisi o jednom sudskom procesu i nekoliko ugovora su sve što je o njima poznato i na osnovu čega se mogu izvoditi logički zaključci. Dva slikara nisu ostavili nijedno potpisano delo a samo se za poslednju dvojicu zna kada su rođeni i umrli. Ogroman broj dela je uništen raznim razaranjima sve do današnji dana. Ipak, i taj manji, sačuvani deo je po količini izuzetan podatak o poslednjim postvizantincima na ovim prostorima.
Aleksandar je Ivov čukununuk.
12 fotografija
svaka 48.7 x 75 cm
2015.
-
Ekspedicija Ekspedicija
-
Ekspedicija Ekspedicija
-
Ekspedicija Ekspedicija
-
Ekspedicija Ekspedicija
-
Ekspedicija Ekspedicija
-
Ekspedicija Ekspedicija
-
Ekspedicija Ekspedicija
-
Ekspedicija Ekspedicija
-
Ekspedicija Ekspedicija
-
Ekspedicija Ekspedicija
-
Ekspedicija Ekspedicija
-
Ekspedicija Ekspedicija
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
http://www.mediantrop.rankomunitic.org/ikone-bokokotorske-slikarske-skole#sigProGalleria502eea0be6
Aleksandar Rafajlović Foto: Milovan Milenković
Klikom na donji link možete posetiti foto-dokumentaciju ikona Bokokotorske slikarske škole:
WWW.BOKOKOTORSKASLIKARSKAŠKOLA.RS
Sajt sa kompletnom dokumentacijom ikona sadrži preko 13 000 fotografija. Videćete gde su lokacije i kako do njih stići. Posetite naselja, crkve, manastire, riznice, galerije i muzeje u kojima se nalaze ikone snimljene sa puno detalja da bi bile zanimljive ljubiteljima i omogućile istraživanje stručnjacima. Ikone je najlepše videti u crkvama na ikonostasima za koje su slikane. Veliki deo ikona iz Boke i Grblja, odlično konzerviranih i restauriranih posle velikog zemljotresa 1979. godine nije se vratio u crkve. Mnoge još uvek čekaju na obnovu. Najveći broj ikona je nepotpisan i nedatiran. Dokumentacija je prilika da se vide sve ikone, uživa u slikarskom majstorstvu, otklone mnoge nedoumice oko autorstva i vremena nastanka... Snimanje traje od 2005. godine i još uvek nije okončano. Ostalo je samo nekoliko nesnimljenih ikona. neke ikone su prvi put snimljene i predstavljene u ovoj fotodokumentaciji. Autor je svojim malim znanjem i iskustvom mnoge legende detaljnije i preciznije obradio u isčekivanju da to urade pravi znalci. Beskrajno je zahvalan svim divnim ljudima koji su na bilo koji način pomogli ovaj projekat jer bez njhove dragocene pomoći ovaj posao ne bi valjano obavio.
Glavni fotograf: Aleksandar Milosavljević
Autor, jedini finansijer, drugi fotograf: Aleksandar Rafajlović
Saradnica na obradi fotografija: Vesna Rafajlović
Izrada sajta: Nikola Rafajlović
2014/15.